poniedziałek, 19 września 2011

Atrakcje turystyczne w Muszynie - Szlak Architektury Drewnianej

Gmina Muszyna to wyjątkowe miejsce, zachwycające swym urokiem i niezwykłą malowniczością. Spośród wielu atrakcji turystycznych na szczególną uwagę zasługuje Szlak Architektury Drewnianej.

W Małopolsce Szlak ten tworzy ok. 250 cennych zabytkowych obiektów drewnianych. Na Szlaku znalazła się między innymi trójdzielna cerkiew pod wezwaniem Kosmy i Damiana w Miliku. Została wybudowana w 1830 roku, a po przeprowadzeniu Akcji Wisła została przemianowana na kościół rzymskokatolicki. W nawie znajduje się ikona „Opłakiwanie Chrystusa” z 1700 roku. W 1930 roku, w czasie remontu, ozdobiono cerkiew polichromią.



Obiektami znajdującym się na Szlaku Architektury Drewnianej są również pozostałości po spichlerzach łemkowskich z XVIII wieku oraz cerkiew rzymskokatolicka pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, wcześniej greckokatolicka, w Andrzejówce.

Kolejnym obiektem tego typu jest greckokatolicka cerkiew w Powroźniku, pochodząca z 1600 roku. Jest to najstarszy obiekt tego typu w polskich Karpatach.

Następnymi zabytkami są, datująca się na XVI wiek greckokatolicka cerkiew im. Dymitra w Złockiem (aktualnie kościół pod wezwaniem NMP), oraz pochodząca z 1841 roku filialna cerkiew greckokatolicka w Szczawiku. Oba obiekty pełnią funkcję kościoła rzymskokatolickiego.

Tego typu obiektów jest wiele w tym rejonie, dlatego warto zwiedzić Muszynę i jej okolice, by zachwycić się pięknem tych zabytków.

Więcej o Szlaku Architektury Drewnianej przeczytać można na stronie www.twojamuszyna.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz